Barcode: 4800092113260
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 21.9 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 65.6 g |
| of which sugars | 25.0 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
BISCUIT: wheat flour, vegetable fat (palm, coconut), sesame seeds, iodized salt, raising agent (sodium bicarbonate E500), yeast. FILLING: sugar, vegetable fat (palm, coconut), starch, artificial strawberry flavors, skimmed milk, citric acid (E330), soya lecithin (E322), erythrosine (E127). Contains: wheat, sesame, milk, and soy. Processed in the same facility that also handles peanut.
Allergens
gluten
milk
sesame seeds
soybeans
Additives
e127
e322
e322i
e330
e500
Related Products in Snacks
Mini muffins
D NOVA 4
Mini Muffins
Uncle Wally's
D NOVA 4
Mini muffins
D NOVA 4
Pound Cake
Uncle Wally's
E NOVA 4
Uncle Wally's, Rich & Moist Mini Muffins, Banana Strevsel
Uncle Walley's
D NOVA 4
Mini Muffins
Uncle Wally's
D NOVA 4
Mini muffins
D NOVA 4
Mini Muffins
Uncle Wally's Inc.
E NOVA 4
Muffins
Uncle wally's
E NOVA 4
Crispy Wheat Crackers
Back to nature
C NOVA 3
Mini muffins
E NOVA 4
Coffee Cake
Uncle Wally's
E NOVA 4