Barcode: 0708820301092
Red sixlets candy
by Meijer
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 475.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 17.5 g |
| Carbohydrates | 72.5 g |
| of which sugars | 70.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Sugar, dextrose, partially hydrogenated palm kernel oil, reduced protein whey, cocoa, corn syrup, carob, tapioca dextrin, soy lecithin, natural and artificial flavors, salt, carnauba wax, colors (yellow 5, red 40, titanium dioxide).
Additives
e102
e129
e1400
e171
e322
e322i
e903
Related Products in Snacks
Snack apéro
Spaña sol
D NOVA 3
Seaweed rice crisps
Kelly loves
E NOVA 3
Spéculoos
Fleur de Lupin
E NOVA 3
Codmic Chocolate
E NOVA 4
Barres de cereales x4 Cranberry
MARCEL ET FILS
C NOVA 3
Barres de céréales Amande Noisette
MARCEL & FILS
C NOVA 3
Chips artisanales nature ondulée finement salée
La 76
C NOVA 3
Tuiles à la farine de châtaigne
Domaine de Rapatel
E NOVA 3
Feuilletés
Biscuiterie de la Loire
E NOVA 3
Cookies à la farine de Châtaigne
Domaine de Rapatel
E NOVA 3
Chocolat au lait Chuncho Urusayhua Dark Milk
La Fèverie
E NOVA 3
Cracker Epeautre
Marcel & Fils
A NOVA 3