Barcode: 0041268190591
Red Skin Mashed Potatoes
by Hannaford
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.7 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 11.7 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 1.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
POTATOES WATER HEAVY CREAM (CREAM, CONTAINS MILK), BUTTER (CREAM SALT), MODIFIED FOOD STARCH, SALT, WHITE PEPPER NISIN, PHOSPHORIC ACID.
Additives
e234
e338
Related Products in Undefined
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4