Barcode: 0060083045152
Red Split Lentils
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
kosher
very high fibre
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 314.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 59.9 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | 17.0 g |
| Proteins | 22.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Red split lentils
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Origan feuilles
Sainte Lucie
Poivre noir moulu
Sainte Lucie
NOVA 1
Poivre blanc moulu
Sainte Lucie
NOVA 1
Curcuma Moulu
Sainte Lucie
NOVA 1
Herbes de Provence
Sainte Lucie
C NOVA 1
Curry Madras
Sainte Lucie
NOVA 4
Laurier feuilles coupées
Sainte Lucie
A
Quatre épices moulues
Sainte Lucie
NOVA 1
Poivre gris moulu
Sainte Lucie
NOVA 1
Piments oiseaux entiers
Sainte Lucie
NOVA 1
Coriandre moulue
Sainte Lucie
NOVA 1
PIGNONS DE PIN BIO
Sainte Lucie
B NOVA 1