Barcode: 0072101011339
RED TACO SAUCE
by La Victoria
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 33.3 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Tomato puree (tomato paste, water), red california chiles, jalapeno peppers, onions, distilled vinegar, salt, modified food starch, garlic and sodium benzoate (0.1% as a preservative).
Additives
e211
Related Products in Condiments
Bonita Flavored Seasoning
shimaya
E NOVA 4
Vinegar
Nice
NOVA 2
Light mayonnaise
D NOVA 4
Spicy shrimp dip
E NOVA 4
Delish, tomato & basil pasta sauce, tomato,basil
delish, Walgreen Co.
A NOVA 3
Pesto alle Zucchine
alce nero
C NOVA 3
Bouillon cubes
E NOVA 4
Mayo, mayonnaise
Nice, Walgreen Co.
E NOVA 4
Thick & chunky salsa
C NOVA 4
Nutritional Yeast Flakes
Engevita
A
Nice!, pasta sauce, meat
Nice, Walgreens Co.
A NOVA 3
Spinach & artichoke shrimp dip
D NOVA 4