Barcode: 0044000046378
Red Velvet
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
kosher
orthodox union kosher
aromas artificiales
Available in
bolivia, spain, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 452.0 kcal |
| Fat | 19.4 g |
| of which saturated | 11.3 g |
| Carbohydrates | 67.7 g |
| of which sugars | 41.9 g |
| Fiber | 3.2 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
SUGAR, UNBLEACHED ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE {VITAMIN B1}, RIBOFLAVIN {VITAMIN B2}, FOLIC ACID), HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, PALM OIL, COCOA (PROCESSED WITH ALKALI), PALM AND PALM KERNEL OIL, COCONUT OIL, SOYBEAN OIL, DEXTROSE, NONFAT MILK, CORNSTARCH, WHEY, MILK, RED 40 LAKE, BAKING SODA, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVOR, SOY LECITHIN, SALT, LACTIC ACID.
Allergens
gluten
milk
soybeans
Additives
e129
e270
e322
e322i
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Bbq flavored potato chips
Clover Valley
D NOVA 4
Sour Patch Kids
Maynards
E NOVA 4
Arctic Bubble Dentyne Ice
Dentyne
NOVA 4
Sour Patch Kids Heads
Maynards
E NOVA 4
Original Flavored Kettle Potato Chips, Original
D NOVA 3
Potato Chips, Sour Cream & Onion
Clover Valley
E NOVA 4
Jalapeno flavored kettle potato chips
D NOVA 4
Bbq Flavored Kettle Potato Chips, Bbq
D NOVA 4
Ripple Cut Potato Chips
Clover Valley
D NOVA 3
Potato Chips
E NOVA 4
Watermelon Sour Patch Kids
Maynards
D NOVA 4
Cheddar & Sour Cream Flavored Ripple Cut Potato Chips, Cheddar & Sour Cream
D NOVA 4