Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 435.0 kcal |
| Fat | 17.4 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 67.4 g |
| of which sugars | 52.2 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Cake: Sugar, Bleached Enriched Flour (Bleached Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Water, Eggs, Soybean Oil, Cocoa Processed With Alkali, Modified Cornstarch. Contains 2% Or Less Of: Nonfat Milk, Salt, Leavening (Sodium Acid Pyrophosphate, Baking Soda, Corn Starch, Monocalcium Phosphate), Vital Wheat Gluten, Emulsifiers (Sorbitan Monostearate, Mono - And Diglycerides, Polysorbate 60, Sodium Stearoyl Lactylate, Soy Lecithin), Dextrose, Natural And Artificial Flavors, Red 40, Blue 1. Icings: Sugar, Cream Cheese (Pasteurized Milk And Cream, Cheese Cultures, Salt, Carob Bean Gum, Guar Gum, Xanthan Gum), Vegetable Shortening (Interesterified Soybean Oil, Soybean Oil, Fully Hydrogenated Cottonseed Oil, Mono - And Diglycerides, Polysorbate 60), Corn Syrup, Water. Contains 2% Or Less Of: Salt, Mono - And Diglycerides, Sorbitan Monostearate, Polysorbate 60, Sodium Stearoyl Lactylate, Dextrude, Corn Starch, Polysorbate 20, Vinegar, Natural And Artificial Flavors, Beta Carotene (For Color), Citric Acid.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Gemüsechips mit Meersalz
Go ÖKO
Chocolate Satin Pie
Marie Callender's
Weicher Früchte Riegel Apfel Banane
Bebivita
White Chocolate Coated Flapjack
Flapjax
Tangfastics
Haribo
Linsenchips
Kelly's
Chitos Chesse'n Onion Style
Chio
Obstriegel - Apfel-Geschmack
Aldi, DE-VAU-GE, Knusperone
Schoko Müsliriegel
K Classic
Party-Popcorn Karamell XXL
XOX Gebäck GmbH
Flips
Wurzener
Eisglasur Zitrone - Joghurt
Puda