Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 405.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 5.7 g |
| Carbohydrates | 55.7 g |
| of which sugars | 41.8 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
615 cake (cake base [sugar, corn starch, tapioca starch, potato starch, sorghum flour, cocoa processed with alkali, mono and diglycerides, food starch-modified, whey protein concentrate, leavening {sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, monocalcium phosphate}, emulsifier {starch, polyglycerol esters of fatty acids}, dried egg white, salt, artificial color {fd&c red #40}, natural flavor, xanthan gum], whole egg, water, soybean oil), cream cheese icing naturally and artificially flavored (sugar, cream cheese [pasteurized milk and cream, cheese culture, salt, carot bean gum], partially hydrogenated soybean oil and palm oil, cornstarch, artificial flavor, beta-carotene [color], citric acid, dextrose, food starch-modified, mono and diglycerides, polysorbate 60, potassium sorbate [preservative], propylene glycol, salt, soybean oil, water).
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Fruchtsaft Bärchen Vegan
Vitana
Schoko Müsli Riegel Mit Süßungsmitteln
K Classic, Kaufland
Kuvertüre Vollmilch
Weinrich
Edel-Marzipan
Dr Balke Classic
Weisse Schokolade 28% Cocoa
L. Weinrich,Weinrich
Schokolade 71% Feine Bitter mini
Vivani
Proper Pop-corn
TYRRELL'S
swizzles squashies ice lollies
Swizzles,Brand of Brothers
Haselnuss Müsli-Riegel
K-Classic
Rheinischer Krautsalat
Rüma
Wanderschnitte Bio Rote Früchte
Liebhart's Vitana
Vollmilch Schokolade mini
Vivani