Barcode: 0070038637004
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 589.7 kcal |
| Fat | 7.7 g |
| of which saturated | 6.4 g |
| Carbohydrates | 76.9 g |
| of which sugars | 43.6 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
enriched bleached flour (bleached wheat flour, niacin, iro, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, dextrose, vegetable shortening (contains one or more of the following: palm oil and/or soybean oil), propylene glycol mono and diesters mono and diglycerides, soy lecithin, citric acid preservative]), modified corn starch, leavening (baking soda, monocalcium phosphate, sodium aluminum, phosphate), cocoa (processed with alkali). contains 2% or less of each of the following: color (red 40), salt, cellulose gum, guar gum. contains: wheat, soy proudly
Additives
e129
e173
e322
e322i
e341
e341i
e412
e466
e471
e500
e500ii
Related Products
Bolachas com recheio de sabor a Chocolate
Continente,SONAE
E NOVA 4
Tapioca Massa pronta
Continente
B NOVA 3
Bolacha coberta com Chocolate Negro
Continente
E NOVA 4
Merendinha com Mel
Continente
D NOVA 4
Bacalhau em Azeite e Alho
Continente,SONAE
A NOVA 4
+ Proteína Gelatina com sabor a Frutos Vermelhos
Continente
A NOVA 4
Mistura Chinesa
Continente
NOVA 3
Gelatina Morango
Continente
NOVA 4
Bolachas Digestive Continente Equilíbrio
Continente
C NOVA 4
Nachos de Milho sabor a Queijo
Continente,SONAE
D NOVA 4