Barcode: 0687456286242
red velvet soft cookie
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
no gluten
organic
kosher
no gmos
sustainable palm oil
canada organic
orthodox union kosher
sans noix
vegane
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 58.3 g |
| of which sugars | 29.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.2 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
invert cane syrup, oat flour, tapioca starch, ground chia seeds, Palm fruit oil, cocoa butter, cane sugar, tapioca starch, rice syrup solids, rice maltodextrin, vanilla extract, Sunflower oil, glycerol, Baking powder, Beet powder, Cocoa powder, spinach, broccoli, carrots, tomatoes, beets, shiitake mushrooms, Sea salt.
Additives
e422
Related Products in Snacks
Organic multigrain & seed chips
Jennis Kitchen Inc
C NOVA 3
Potato chips wavy
Jennis Kitchen Inc
D NOVA 3
Luke's Organic, Potato Chips Sour Cream + Onion
Jennis Kitchen Inc
D NOVA 4
Luke's Organic, White Cheddar Cheese Puffs
Jennis Kitchen Inc
E NOVA 4
Multigrain Cheddar Cheese Snacks
D NOVA 4
Potato chips barbecue
Jennis Kitchen Inc
D NOVA 4
Potato chips
D NOVA 4
Potato chips sea salt
Jennis Kitchen Inc
D NOVA 3
Barbecue Kettle Style Potato Chips, Barbecue
Luke's organic
D NOVA 4
Potato Chips
Luke's Organic
D NOVA 4
Cha-cha-cha chia seed multigrain & seed chips
C NOVA 3
Kale multigrain & seed chips
Jennis Kitchen Inc
C NOVA 3