Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 452.0 kcal |
| Fat | 19.4 g |
| of which saturated | 9.7 g |
| Carbohydrates | 66.1 g |
| of which sugars | 37.1 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Enriched bleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), corn syrup, palm and soybean oils with tbhq and citric acid to protect flavor, sugar, dextrose, water, cocoa. contains 2% or less of each of the following: soy lecithin, toppers (sugar, rice flour, palm and/or palm kernel oil, confectioner's glaze, gum arabic, cellulose gum, carrageenan, blue 1, blue 2 lake, soy lecithin, artificial flavor), palm and palm kernel oil, corn starch, salt, leavening (baking soda, sodium aluminum phosphate), titanium dioxide, caramel color, modified corn starch, natural and artificial flavors, red 40 lake, polysorbate 60, mono-and diglycerides, red 40, whey (milk), soy flour, egg whites, citric acid, sorbic acid (to preserve freshness), eggs, high fructose corn syrup.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Jacquot, Tree Decorations Milk Chocolate
Cemoi Inc
Organic sea salt rice crackers, sea salt
Koyo
Les Pearls Milk Chocolate
Cemoi Inc
Organic black sesame tamari rice crackers
United Natural Foods Inc.
Ten acre, hand cooked potato crisps
Ten Acre
Jalapeno & Cheddar Snack Sticks
Wisconsin Sausage
Organic rice crackers
Koyo
Organic Rice Crackers
United Natural Foods Inc.
Cemoi, Les Pearls, Milk Chocolate, Pineapple Coconut
Cemoi Inc
Chickpea
Pereg
Ten acre, hand cooked flavored potato crisps
Ten Acre