Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 446.0 kcal |
| Fat | 20.3 g |
| of which saturated | 10.8 g |
| Carbohydrates | 64.9 g |
| of which sugars | 47.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, enriched bleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), water, palm and palm kernel oil, palm and soybean oils with tbhq and citric acid to protect flavor, dextrose, soybean oil. contains 2% or less of each of the following: egg whites, corn starch, toppers (sugar, rice flour, palm and/or palm kernel oil, confectioner's glaze, gum arabic, cellulose gum, carrageenan, blue 1, blue 2 lake, soy lecithin, artificial flavor), whey (milk), leavening (baking soda, sodium aluminum phosphate), salt, mono - and diglycerides, titanium dioxide, sorbitan monostearate, sorbic acid (to preserve freshness), soy lecithin, red 40 lake, polysorbate 60, natural and artificial flavors, polysorbate 80, annatto extract, turmeric, soy flour.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Frucht Rocks
Rexim
Picolons Schinken
Original Wagner
Piccolinis Wednesday - Bloody Margherita
Original Wagner
Jelly beans
Bio-Steinofen Flammkuchen
Nestlé,Original Wagner
Steinofen Piccolinis Elsässer Art
Original Wagner
Salmiak Rocks
Rexim
Dänisches Lakritz
Rexim
Weingummi
Rexim
Finnisches Lakritz salzig
Rexim
Piccolinis Margherita
Buitoni
Frucht Rocks
Rexum