Barcode: 90415760
RedBull Summer
by Red Bull
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 46.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 11.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, sucrose, glucose, acidulant, citric acid, carbonic acid, taurine (400 mg / 100 ml), acidity regulator (sodium citrate), caffeine (32 mg / 100ml), vitamins (niacin, pantothenic acid, B6, B12), flavorings, colorings (sugar caramel , 'Beta-apo-8'-carotenal (C 30), riboflavin), stabilizer (sucrose acetate isobutyrate, glycerol ester from root resin).
Additives
e101
e101i
e150
e160e
e330
e331
e444
Related Products in Beverages
Viva Chocolat
Candia
D NOVA 4
Yop vanille
Vanille
E NOVA 4
Diego
Diego
E NOVA 4
Lovelac lait chocolaté
Cilam
C NOVA 4
Famous energy drink
Diuke
C NOVA 4
yop énergie x8
Yoplait
E NOVA 4
Diego Multivitaminé
Diego
E
Forestière et Au Muscat de Rivesaltes
L. Fassier
NOVA 4
Diego - Mangue Letchis 1 L
Diego
E NOVA 4
Jus d'Orange Mangue 1L
Diego
E NOVA 3
Orange
DIEGO
D NOVA 3
Yop 16h
16h00
E NOVA 4