Barcode: 0071230333008
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Egg white (99%), less than 1%: vegetable gums (xanthan gum, guar gum), color (includes beta carotene). vitamins and minerals: calcium phosphate, iron (ferric orthophosphate), vitamin e (alpha tocopheryl acetate), zinc sulfate, calcium pantothenate, vitamin a palmitate, vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), vitamin b2 (riboflavin), vitamin b1 (thiamine mononitrate), folic acid (a b vitamin), biotin, vitamin b12, vitamin d3.
Additives
e160a
e160ai
e412
e415
Related Products in Farming Products
Organic large brown eggs
A
100% Egg Whites, Liquid Egg Product
Great Value
A NOVA 1
Hard Boiled Eggs
Great Value
A NOVA 1
Egg white
Member's Mark
A
Large White Eggs
Great Value
A NOVA 1
Daily chef, organic brown eggs
Daily Chef, Wal-Mart Stores Inc.
A NOVA 1
100% Liquid Egg Whites
Daily Chef
A NOVA 1
Large White Eggs
Great Value
NOVA 1
Dried egg product whole eggs
E NOVA 3
Egg makers liquid egg product
Great Value
A NOVA 4
EGGS
Great Value
A NOVA 1
Jumbo white eggs
Great Value
A NOVA 1