Barcode: 8721022801124
Redefine Mince
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
vitamin b12 source
Categories
Available in
switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 166.0 kcal |
| Fat | 9.3 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 3.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 7.3 g |
| Proteins | 14.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Water, plant protein (soy, pea) (18%), refined rapeseed oil, flavourings (contains mustard), thickeners (methyl cellulose, glycerol), inulin, acidity regulators (potassium lactate, lactic acid), vinegar, colours (plain caramel, beetroot red), antioxidant (ascorbic acid), salt, spices, yeast extract, smoked salt, smoked paprika, vitamin B12
Allergens
soybeans
Additives
e150a
e162
e270
e300
e326
e422
e461
Related Products in Meat Alternatives
Veggie Bacon Strips, Veggie Bacon
E NOVA 4
Bacon Grills
Loughnanes
E NOVA 4
veggie Hack
Lotao
C NOVA 1
Vegan salmon
Atlantika
C NOVA 4
Affettato legumella bio
Tutt'Altro
A
Seitan Sausages
Gusta
A NOVA 4
Burger di fave, quinoa e curcuma
Bofrost
A NOVA 4
Galette créative carottes sésame & cumin
Soy
A NOVA 3
saucisses goût épicé Heüra
Heüra
B NOVA 4
Chipos végétales aux herbes de Provence
Les Nouveaux Fermiers
B NOVA 4
Plant-Based Soy Chorizo
Higher Harvest
E NOVA 4
Sasicci
Tutt' Altro
B