Barcode: 0041420100123
Redhots, Chewy, Intense Cinnamon
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 92.5 g |
| of which sugars | 65.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, modified food starch (corn), artificial flavors, confectioner's glaze, (shellac), carnauba fat, acacia, (gum arabic), red 40, white mineral oil.
Additives
e129
e414
e904
e905
e905a
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Snacks
The Natural Confectionery Co. Candy Jelly Squirms
NOVA 4
Roasted & salted soybeans
C NOVA 3
The Natural; Fruity Chews
The Natural Confectionery Co.
NOVA 4
Sour Patch Kids
NOVA 4
Sour Chews
The Natural Confectionery Co.
E NOVA 4
jelly lollies
The Natural Confectionery Co
E NOVA 4
Sour Patch Kids
Sour Patch
NOVA 4
Sour patch mixed fruit
Sour patch
E NOVA 4
The Natural Confectionery Company Snakes
D NOVA 4
Fruity chews
The Natural Confectionery Co.
E NOVA 4
The natural confectionery co. candy jelly snakes
the natural confectionery
E NOVA 4
Frogs
The Natural Confectionery Co.
D NOVA 4