Barcode: 4000430008993
Reis Toastbrot
by Werz
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eg öko verordnung
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 267.0 kcal |
| Fat | 5.5 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 48.3 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 4.6 g |
| Salt | — |
Ingredients
Reis Mehlmischung (52%) (Reis-Vollkornmehl, Reisstärke, Reismehl, Meersalz, Verdickungsmittel: Guarkernmehl), Waser, Reissauerteig (Reis-Vollkornmehl, Wasser, Saugerteigkulturen), Palmöl, Reissirup (Reis fermentiert, Wasser), Kartoffelflocken, Hefe
Additives
e412
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Powdered Peanut Butter
PB2 Organic
NOVA 3
Honey & Oats Sourdough
Izzio Artisan Bakery
NOVA 3
Steam crisp white shoepeg corn
Green giant
C NOVA 3
Soluble Fiber Berry Flavored
Nutricost
C NOVA 4
Oobli Sweet Iced Tea Peachy Plz
Oobli
B NOVA 4
Organic Edamame
Imperial Garden
A NOVA 1
SWEET & SAVORY NOODLES
MILO
D NOVA 4
Oobli Sweet Green Tea Mango Yo
Oobli
B NOVA 4
Oobli Sweet Iced Tea Holy Lemon
Oobli
B NOVA 4
Protein Pancake Mix Plain
Just Ingredients
NOVA 4
Thai Noodle Bowl
Farmer’s Fridge
C NOVA 3
Vanilla Latte
Happy
E NOVA 4