Barcode: 6411402134417
Reissumies
by Oululainen
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
source of fibre
high fibres
no additives
no lactose
no milk
hyvää suomesta
Available in
finland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 241.0 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 40.0 g |
| of which sugars | 2.8 g |
| Fiber | 13.0 g |
| Proteins | 9.4 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
_Täysjyväruisjauho_, - rouhe ja _ruislese_ (56 %), vesi, _vehnäjauho_, _vehnägluteeni_, hiiva, jodioitu merisuola, _ruismallas_ ja _ruismallasuute_. 81 % leivän viljasta on täysjyväruista. Leivottu aitoon taikinajuureen.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Iconic local flavours - Frietje Satésaus smaak
Lays
D NOVA 4
Lays max salt pepper
Lays
D NOVA 4
Max naturel
Lay’s
D NOVA 3
Lay's Max original Flavour
Lay's
D NOVA 3
Chips poivre et sel
Lay's
D NOVA 4
Chips pickles
Lay's
D NOVA 4
Pressed Orange with pulp
Tropicana
D
Lays max paprika
Lay's
D NOVA 3
Smoky paprika flavour
Lays
D NOVA 4
Chips
D NOVA 4
Max Naturel
Lay's
D
Patatje Mayo
Lays
D NOVA 4