Barcode: 8437014376593
Rellenos cacao
by Cerides
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
100 natural
green dot
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 453.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 66.0 g |
| of which sugars | 25.0 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Relleno de cacao 40% (azúcar, aceite de girasol, cacao en polvo bajo en grasas 4%, pasta de _avellanas_ 1.6%, pasta de cacao 0.8%, lecitina de girasol, saborizantes de vainilla, antioxidante (tocoferol E306)), harina de maíz 27.9%, harina de arroz 21.8%, azúcar, cacao en polvo 1.4%, sal, gasificante (bicarbonato sódico).
Allergens
nuts
Additives
e322
e322i
e500
e500ii
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Bio-Knusperriegel - Erdnuss
Bio,Samcros
D NOVA 4
Risoni tricolore
A
Salt & Pepper Peanut and cashews
Snackrite, Aldi
B NOVA 4
Schwäbische Spätzle
Landfreude
A NOVA 1
4 Greek Style Flame Baked Flatbreads
Village Bakery
NOVA 4
Schwedische Kesselchips Meersalz
Sun Snacks
D NOVA 3
Multivitamin
Rio d'oro
E NOVA 1
Kernige Vielfalt
Farmer naturals
C NOVA 1
Sojabohnen-Keime
Asia Green Garden,Aldi
C NOVA 3
Premium Müsli Salted Caramel
Knusperone
D NOVA 4
Schwäbische Spätzle
Aldi
NOVA 1
Brioche Hot Dog Buns, vorgeschnitten
American,La Fournée Dorée
D NOVA 4