Barcode: 4031339005240
Remstalsalami
by Thomas Kurz
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no gmos
ohne gentechnik
no flavour enhancer
no lactose
qzbw
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 282.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 9.7 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 15.0 g |
| Salt | 7.5 g |
Ingredients
Schweine & Rindfleisch, Nitritpökelsalz (Kochsalz, Konservierungsstoff: Nitrit), Gewürze (u.a. SENFmehl), Dextrose, Speisewürze, Antioxidationsmittel: Natriumascorbat Knoblauch, Zwiebeln, Gewürzextrakte, "Reifekulturen" Buchenrauch, Spuren von SENF, SELLERIE
Related Products in Meats And Their Products
Baby back pork loin ribs with sweet bbq sauce
D NOVA 4
Pork spare ribs with sweet bbq sauce
D NOVA 4
Meijer, cooked sausage links, original
Meijer
E NOVA 4
Meijer, sausage links, maple, maple
Meijer
D NOVA 4
Texas sized nuggets
Hill Country Fare
D NOVA 4
Hardwood smoked sliced bacon
E NOVA 4
Lower Sodium Sliced Bacon, Hardwood Smoked
Meijer
E NOVA 3
Meijer, cooked sausage links, maple
Meijer
E NOVA 4
Turkey Breast, Oven Roasted
Meijer
D NOVA 4
Pepperoni
E NOVA 4
Original Bratwurst
Meijer,Meijer Inc.
E NOVA 4
Meijer, fresh polish sausage
Meijer
E NOVA 4