Rendang Curry
by Sainbury's
Categories
Available in
united kingdom, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 117.0 kcal |
| Fat | 4.8 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 14.5 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 5.3 g |
| Proteins | 1.5 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Chicken rendang rung Water, Onion (20%), Sugar, Galangal, Red Chilli Purée (7%), Rapeseed Oil, Lemongrass (3%), Rice Vinegar, Modified Maize Starch, Tamarind Concentrate, Garlic Purée, Ginger Purée, Coriander Powder, Desiccated Coconut (2%), Cane Molasses, Cumin Powder, Salt, Clove Powder, Fennel Powder, Star Anise Powder (0.5%), Turmeric Powder, Cardamom Powder, Black Pepper, Cinnamon Powder, Coriander Leaf, Red Chilli Flakes, Colour: Paprika Extract; Acidity Regulator: Citric Acid. JAR Widely Recycled UD Check Locally Packed in the UK for Sainsbury's Supermarkets Ltd, London EC1N 2HT. Careline 0800 636262. www.sainsburys.co.uk 07886226 09.20 12324 0030 57618
Additives
Related Products in Condiments
Sojasauce
Bamboo Garden
India Curry Paste Hot, Vindaloo
Bamboo Garden, Kattus
Sambal oelek trassi
Bamboo Garden, Kattus
Zitronen-Graspaste
Bamboo Garden
Ketjap-Manis
Bamboo Garden, Kattus
Sambal Oelek
Bamboo Garden
Sojasauce
Bamboo Garden
Gelbe Curry-Paste
Bamboo Garden
Teriyaki Sauce
Bamboo Garden
Fischsauce
Bamboo Garden
Sweet & Sour Sauce
Bamboo Garden
Sojasauce chinesisch
Bamboo Garden