Barcode: 8717185474732
Rentier Kekse
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
rainforest alliance
rainforest alliance cocoa
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 499.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 65.0 g |
| of which sugars | 26.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.1 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
_Weizenmehl_, Zucker, Palmfett, _Vollmilchpulver_, pfanzliche Öle (Raps, Kokos), _Magermilchpulver_, _Weizenstärke_, mageres Kakaopulver (0,6%), Invertzuckersirup, Kakaomasse (0,3%), Glukosesirup, Backtriebmittel: Natriumcarbonate, Kaliumtartrate; Emulgator: Lecithine (_Soja_); Speisesalz, färbende Lebensmittel (schwarze Johannisbeere, Radieschen, Spirulina, Zitronensaft, Färberdistel), Überzugsmittel: Bienenwachs weiß und gelb
Allergens
gluten
milk
soybeans
Additives
e322
e336
e500
e901
Related Products in Snacks
Boston's, Popcorn, Aged White Cheddar
The Hain Celestial Group Inc.
E NOVA 4
Chocolat extra noir 82 % cacao
Cémoi
E NOVA 4
Chocolat noir
cémoi
D NOVA 4
Cemoi, Truffes
Cantalou Sa
E NOVA 4
Les truffes creatives
E NOVA 4
Popcorn
The Hain Celestial Group Inc.
D NOVA 4
Cemoi, Assorted Tree Decoretions Hollow Milk Chocolate
Cantalou Sa
E NOVA 4
Lemon meringue pie fancy truffles
E NOVA 4
Cemoi, Petit Herisson Little Hedgehog Crispy Milk Chocolate, Marshmallow & Caramel
Cantalou Sa
E NOVA 4
Cemoi, Petit Ourson Milk Chocolate, Very Smooth Marshmallow
Cantalou Sa
E NOVA 4
Milk Chocolate
Falize
E NOVA 4
Bitter classic french dusted truffles, bitter classic
E NOVA 4