Barcode: 4061458024839
Rinderhackfleisch
by ALDI GUT BIO
Labels
organic
eu organic
no gmos
eg öko verordnung
haltungsform
ohne gentechnik
de oko 044
green dot
nutriscore
eu oko verordnung
haltungsform 4 premium
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 248.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 15.6 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
100 % Rindfleisch aus kontrolliert biologischer Haltung, Fettgehalt geringer als 20 %, Verhältnis Kollagen/ Fleischeiweiß geringer als 15 %,
Related Products in Meats And Their Products
Premium ham with natural juices
C NOVA 4
Scrapple
RAPA
D NOVA 3
Natural casing wieners
Cher-Make
E NOVA 4
Hickory liquid smoke
colgin
A NOVA 3
Premium ham with natural juices
Danola
D NOVA 4
Original scrapple
NOVA 3
Scrapple Our Original
RAPA
D NOVA 3
Sausage Patties
Rapa
NOVA 3
Premium ham with natural juices
D NOVA 4
All Natural Pork Sausage
Rapa Brand Our Original
NOVA 4
Beef wieners
E NOVA 4
Dynamite Hot Chili With Beans
Stagg Chili
C NOVA 4