Barcode: 4104420187412
Rinderschinken
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
bio 7 initiative
biodynamic agriculture
de oko 001
demeter
bio label german
Categories
Available in
germany, luxembourg, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 158.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 35.0 g |
| Salt | 5.0 g |
Ingredients
Rindfleisch*, Steinsalz, Gewürze**, Rübenzucker*, Reifekulturen, Buchholzrauch *aus biodynamischem Landbau **aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft 100g Rindersalami werden aus 135g Rindfleisch hergestellt. Kann Spuren von Senf enthalten.
Related Products in Meats And Their Products
Ground turkey
A NOVA 4
Italian-style pepperoni
E NOVA 4
Beef Stew
Food Lion
C NOVA 4
Breakfast Sausage Patties
Food Lion
E NOVA 4
100% pure beef sandwich steak
D NOVA 1
Breaded chicken breast patties with rib meat
D NOVA 4
Thin Deli-Sliced Rotisserie Chicken
Food Lion
D NOVA 4
Thick sliced bacon
E NOVA 3
All natural uncooked ground turkey
A NOVA 4
Breaded nugget shaped chicken breast patties
Food Lion
Ground Turkey
FOOD LION
A NOVA 4
Food lion, sliced bacon, maple
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4