Barcode: 4337256668859
Rindfleisch Tortellini
by Rewe
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 213.0 kcal |
| Fat | 5.3 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 31.0 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 9.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Teig 71% (Hartweizengrieẞ, Wasser, Eier¹ 5,5%², Speisesalz), Füllung 29% (Rindfleisch 14%, Weizenmehl, Wasser, Zwiebeln, Karotten, Tomaten - mark 3-fach konzentriert, Speisesalz, Rapsöl, Gewürze, Hefe), Rapsöl. 1aus Freilandhaltung 2bezogen auf das Endprodukt Kann Spuren von Senf und Soja enthalten.
Related Products in Meals
California Pizza Kitchen, Roasted Artichoke & Spinach Pizza, 1 Slice
California Pizza Kitchen
C
Parmentier de poisson à la Provençal
Auchan
NOVA 4
Pizza Hut, Chicken Bacon Parmesan Pizza On Thin N Crispy Crust, Large, Slice
Pizza Hut
D
Couscous boulettes semoule
La Selection De Notre Traiteur
C NOVA 4
Lasagnes bolognaises
Collet
C NOVA 4
Pennes au Jambon et Fromage
A2Pas
C NOVA 4
Jersey Mike's Subs, Southwest Black Bean Soup, 12 Oz
Jersey Mike's Subs
A
Panera Bread, Low Fat Chicken Noodle Soup, Cup
Panera Bread
D
Gratin de coquillettes jambon
Simply
C NOVA 4
Brandade de morue parmentière
SAS Collet, Sans marque
A NOVA 4
Papa John's, Buffalo Chicken Pizza On Original Crust, Extra Large, 1 Slice
Papa John's
E
Papa John's, Double Bacon Six Cheese Pizza On Original Crust, Small, 1 Slice
Papa John's
D