Barcode: 4104420082427
Rindfleisch-Zubereitung
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
low or no salt
no gluten
organic
eu organic
no preservatives
bio 7 initiative
eg öko verordnung
biodynamic agriculture
de oko 007
demeter
eu agriculture
no added salt
no colorings
no flavors
without addition of dairy products
bio label german
ökologische
Available in
germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 102.0 kcal |
| Fat | 4.6 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 6.4 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.2 g |
| Proteins | 8.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Wasser, Rindfleisch* 40%, Reisvollkornmehl** 9% *aus Demeter Bio-Landbau (Anteil: 82%) **aus biologischer Landwirtschaft
Related Products in Meats And Their Products
Italian sausage
E NOVA 4
Natural casing franks with beef & pork
E NOVA 4
Breakfast sausage
E NOVA 4
Great grillsby beef patties
D NOVA 4
Chicken breasts
A NOVA 3
Turkey Bacon, Wood Smoked
Big Y, Big Y Foods Inc.
B NOVA 3
Italian sausage
E NOVA 4
Beef smoked sausage
E NOVA 4
Restaurant style steak eater's burgers
D NOVA 1
Beef franks
E NOVA 4
Italian sausage
E NOVA 4
Premium angus beef, asiago cheese sun-dried tomato burgers
D NOVA 4