Barcode: 4337256512251
Rindfleischsalami
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscorenutriscore grade e
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 249.0 kcal |
| Fat | 18.5 g |
| of which saturated | 7.2 g |
| Carbohydrates | 1.0 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.5 g |
| Salt | 3.6 g |
Ingredients
Rindfleisch, jodiertes Speisesalz (Speisesalz Kaliumjodat), Gewürze (enthalten Senf). Dextrose, Gewürz - extrakte, Antioxidationsmittel (Natriumascorbat), Konservierungsstoff (Natriumnitrit), Reifekulturen, Buchenholzrauch. 100 g Rindfleischsalami werden hergestellt aus 109 g Rindfleisch. Bei maximal +7 °C
Allergens
mustard
Additives
e250
e301
Related Products in Meats And Their Products
Cooked Ham
Compliments
D NOVA 4
Bologna
Compliments
E NOVA 4
Cooked Ham
Compliments
D NOVA 4
Wieners
Compliments
D NOVA 4
Smoked turkey breast roast
Compliments
B NOVA 4
Thinly Sliced Smoked Beef Pastrami
Compliments
D NOVA 4
Macaroni & Cheese Meat Loaf
Compliments
E NOVA 4
Chicken Pakoras
Marks & Spencer
A NOVA 4
Velveeta
Kraft
E NOVA 4
Wieners
Compliments
D NOVA 4
Saucisses fumees au poulet
Compliments
NOVA 4
Organic tofu
A NOVA 1