Barcode: 5021438000160
Ringtons Milk Chocolate Mallow
by Ringtons
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 440.0 kcal |
| Fat | 19.2 g |
| of which saturated | 10.5 g |
| Carbohydrates | 61.9 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 4.9 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Mallow 38% (Sugar, Glucose Syrup, Egg Albumen), Milk Chocolate 34% (Sugar, Cocoa Solids (Min 25%), Milk Solids (Min. 14%), Blend Of Palm Oil And Shea Butter, Emulsifier-Soya Lecithin (E322), Flavouring), Biscuit 28% (Fortified Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin)), Blend Of Palm And Rapeseed Oils, Sugar, Chocolate (Cocoa Solids (Min 25%), Milk Solids (Min 14%)), Raising Agents (Sodium Bicarbonate And Disodium Diphosphate (E450)).
Allergens
eggs
gluten
Additives
e322
e322i
e450
e450i
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Rolo, Chewy Caramels In Milk Chocolate
Rolo
E NOVA 4
Take 5, 5-Layer Bar
Take 5
E NOVA 4
Take5, Milk Chocolate Bar
Take5
E NOVA 4
Chewy Caramels In Milk Chocolate
Rolo
E NOVA 4
Snack Bites
Payday
E NOVA 4
Reese'S, Snack Bites
Reese's
E NOVA 4
Take5, 5 Layer Candy Bar
Take5
E NOVA 4
Take 5, Milk Chocolate Pretzels Peanut Butter, Caramel, Peanut
Take 5
E NOVA 4
Chewy Caramels In Milk Chocolate
Rolo
E NOVA 4
Nutrageous Snack Bites, Milk Chocolate, Peanuts, Peanut Butter And Caramel
Reese's
E NOVA 4
Hershey'S, Snack Bites, Milk Chocolate And Almond Clusters, Milk Chocolate And Almond Clusters
Hershey's
E NOVA 4
Chewy Caramels In Milk Chocolate
Rolo
E NOVA 4