Barcode: 5010437021870
Rio light tropical
by Rio
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
green dot
no added sugar
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 5.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.9 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
LIGHTLY CARBONATED SPRING WATER, fruit juice and puree from concentrate (10%) (ORANGE, GUAVA, APRICOT, MANGO, PASSION FRUIT), CITRIC ACID, NATURAL FLAVOURINGS, SWEETENERS (ASPARTAME, ACESULFAME K), VITAMIN C, ACIDITY REGULATOR (TRISODIUM CITRATE). CONTAINS A SOURCE OF PHENYLALANINE.
Additives
e330
e331
e331iii
e950
e951
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Mangosaft
Valensina
E NOVA 3
Fruits + Apfel-Kirsche-Traube-Aronia-Hagebutte + Eisen
Valensina
C NOVA 1
Orangensaft
Valensina
C NOVA 1
Apfel-Zitrone
Valensina
B NOVA 1
Orangemlimonade
Tip
D NOVA 4
Multivitaminsaft
Valensina, ALDI VALENSINA
C NOVA 1
Frühstücks-Nektar Orange-Maracuja
Valensina
D NOVA 3
Vaboo Citrus Mix
Valensina
E NOVA 4
Orange ohne Fruchtfleisch
Valensia
E
Valensina Winter Edition
Valensina
C NOVA 1
Valensina Orange-Mango-Honig
Valensina
D NOVA 3
Vitamin Frühstück
Valensina
D NOVA 1