Barcode: 3273220137413
Riz au Lait Vanille Bourbon
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
french milk
green dot
ab agriculture biologique
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 172.0 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| of which saturated | 5.2 g |
| Carbohydrates | 21.0 g |
| of which sugars | 12.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
_Lait_ entier* 61 %, _crème_*, riz* 10 %, sirop de blé*, sucre de canne non raffiné*, jaune d'_œuf_* 5 %, extrait naturel de vanille Bourbon* 0,8 %. * : Issus de l'agriculture biologique.
Allergens
eggs
milk
Related Products in Desserts
Raley's, amarena gelato, cherry, cream
Raley's
D NOVA 4
Italian lemon sorbet
C NOVA 4
Vanilla
Cream bell
B NOVA 4
Iced Coffee Ice Cream
Sainsbury’s Taste the Difference
D NOVA 4
Raspberry italian sorbet
C NOVA 4
Tiramisu italian gelato
D NOVA 4
Pistacchio gelato, italian gelato with whole roasted pistachios
D NOVA 4
Monkey bites
E NOVA 4
Tarte au citron
The Collection
NOVA 3
Vanilla italian gelato
D NOVA 4
Stracciatella gelato
D NOVA 4
Coconut cream pie
Cyrus O’Leary’s
E NOVA 4