Barcode: 3700214616819
Riz Basmati Bio & Équitable
by Alter Eco
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 1
Labels
fair trade
organic
carbon compensated product
eu organic
fairtrade international
max havelaar
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 78.0 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 7.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Riz basmati issu de l'agriculture biologique et issu du commerce équitable certifié Fairtrade/Max Havelaar (100% du poids total).
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic quick oats
A NOVA 1
Apricot Organic Fruit Spread, Apricot
Wild harvest
D NOVA 4
Organic ultra thin pizza crust
Wild Harvest
B NOVA 4
Blueberry Organic Fruit Spread, Blueberry
Wild harvest
D NOVA 4
Organic old fashioned oats
A NOVA 1
Angel hair macaroni product 100% durum semolina
A NOVA 1
Organic red onions
A NOVA 1
Organic cavatappi macaroni product, cavatappi
A NOVA 1
Wild harvest 100% almonds butter
Wild Harvest
A NOVA 2
Organic Blackberry Fruit Spread, Organic Blackberry
Wild harvest
D NOVA 4
Wild harvest creamy cashew butter
B NOVA 2
Banana Nut Granola
Wild Harvest
C NOVA 3