Barcode: 3229820189253
Riz calcium
by Bjorg
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
low fat
organic
eu organic
certified b corporation
it bio 005
it bio 006
made in italy
nutriscore
nutriscore grade b
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 42.0 kcal |
| Fat | 0.9 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 8.5 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Extrait de riz, (eau, riz 10%, huile de tournesol pressée à froid, sel marin), eau, malt d'orge, algue marine Lithothamnium calcareum 0.4 %, épaississant : farine de graines de caroube, arôme naturel, sel marin. * Ingrédients issus de l'agriculture biologique
Allergens
none
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Growers Harvest Tomato Purée
C NOVA 1
Roasted Stuffed Aubergine
Root & Soul
A NOVA 3
White Rolls Sourdough
Tesco Finest
HOUMOUS
TESCO
C NOVA 3
Greek style folded flatbreads
Tesco
D NOVA 4
KOREAN STYLE SPICY CHICKEN NOODLES
TESCO
B NOVA 4
Buttermilk pancakes
Tesco Finest
C NOVA 4
Tesco Apple Slices
Tesco
D NOVA 3
Coconut alternative to Mature Cheddar
Tesco
E NOVA 4
Ready rolled shortcrust pastry
Tesco
D NOVA 4
Coconut oil alternative to grated mozzarella
Plant Chef
E NOVA 4
Mixed Nuts
Tesco
C NOVA 1