Barcode: 3229820188645
Riz Châtaigne
by Bjorg
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
low or no fat
low fat
organic
eu organic
non eu agriculture
100 vegetable
eu agriculture
eu non eu agriculture
green dot
it bio 006
made in italy
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade b
ab agriculture biologique
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
cereals and potatoes
dairy substitutes
cereals and their products
milk substitutes
plant based beverages
plant based milk alternatives
cereal based drinks
rice based drinks
boissons vegetales de chataigne
boissons vegetales de fruits a coque
boissons vegetales de riz nature
fruits a coques et derives
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 66.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 14.0 g |
| of which sugars | 6.5 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, purée de châtaigne, riz, huile de tournesol, sel marin.
Allergens
nuts
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Baskin Robbins, Ice Cream Float, Small
Baskin Robbins
C
Steak 'N Shake, Chocolate Covered Strawberry Milkshake, Kids & Small
Steak 'N Shake
E
Sbarro, Brisk Iced Tea & Lemonade
Sbarro
E
LongHorn Steakhouse, Patron Platinum Margarita
LongHorn Steakhouse
Sonic, Chocolate Shake, Medium
Sonic
E
Bob Evans, Arnold Palmer, Gallon
Bob Evans
E
Papa John's, Mountain Dew Kickstart Kiwi Strawberry, 16 Oz
Papa John's
B
Zaxby's, Coca Cola, 42 Oz
Zaxby's
B
Jack In The Box, Fanta Zero, 20 Fl Oz
Jack in the Box
B
Sonic, Banana Cream Pie Shake, Large
Sonic
E
Burger King, Diet Coke, 38 Fl Oz
Burger King
B
Olive Garden, Sangarita
Olive Garden
E