Barcode: 3038359010880
Riz citron & herbes
by Taureau aile
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
no colorings
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 141.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 27.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Riz basmati 95%, huile de tournesol, jus de citron 0,5% et zeste de citron 0,3%, sel, persil 0,2%, basilic 0,2%, émulsifiants : carraghénanes et lécithine de tournesol, arômes naturels. Conditionné sous atmosphère protectrice
Additives
e407
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic coconut water
Edward & Sons Trading Co. Inc
B NOVA 1
Natural Country, Premium Nectars, Mango
Country Pure Foods Inc.
E NOVA 4
Natural Country, Premium Nectars, Pear
Country Pure Foods Inc.
E NOVA 4
Lime infused olive oil
B NOVA 4
Orange Juice Not From Concentrate
Sainsbury's
C NOVA 1
Orange infused olive oil
B NOVA 4
Natural Country, Premium Nectars, Guava
Country Pure Foods Inc.
E NOVA 4
Strawberry Banana Smoothie
By sainsbury's
C NOVA 1
Rosemary infused olive oil
B NOVA 2
Select Extra Virgin Olive Oil, Select
Ariston
C NOVA 2
bagels
Roche Bros
C NOVA 4
Pesto Flavored Olive Oil, Pesto
Ariston
B NOVA 2