Barcode: 8718907395502
Roombotercupcakes
by Albert Heijn
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
netherlands
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 462.0 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 25.0 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 5.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Suiker, vrije-uitloopei, tarwebloem, 15% roomboterconcentraat, stabilisator (glycerol [E422]), raapolie, maiszetmeel, water, rijsmiddel (natriumcarbonaat [E500], glucono-delta-lacton [E575]), conserveermiddel (calciumpropionaat [E282], kaliumsorbaat (E202]), dextrose, zout, natuurlijk aroma.
Allergens
gluten
Additives
e202
e282
e422
e500
e500i
e575
Related Products in Snacks
Moelleux Petit Déjeuner fruits rouges
Belvita, Lu, Mondelez
C NOVA 4
Pecan halves
South Georgia Pecan Co.
NOVA 1
Candy corn
E NOVA 4
Dark Chocolate Covered Gourmet Cashew Nuts
Britt
C NOVA 4
Pecan halves
D NOVA 1
Fancy fruit filled candy
E NOVA 4
Pecan Halves
South Georgia Pecan Co.
D NOVA 1
Buckeyes
Marsha’s Homemade Buckeyes
E NOVA 4
Shelled walnuts
C NOVA 1
Britt Choc Oscuro Dulce Leche
Britt
E NOVA 4
Pecan Chips
Clover Valley
D NOVA 1
Chocolate
M & M Supply
D NOVA 3