Barcode: 5060110484089
Rooster Fries
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 161.0 kcal |
| Fat | 5.1 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 26.0 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.1 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
potato (92%), sunflower oil, rice flour, potato starch, maize starch, pea flour, rice starch, salt, dextrose, turmeric, paprika extract.
Additives
e160c
Related Products in Frozen Foods
Pierogies 4 cheese medley
Mrs. T's
C NOVA 4
Pizza Rosso Vegetale
Dr. Oetker
C NOVA 4
Crousti Bistro Express
Findus
B NOVA 4
Just au four classique
McCain
B NOVA 4 Eco-Score A
Organic Bean, Rice & Cheese Burrito
Lilly's
C NOVA 4 Eco-Score E
Beef Chilli
Stocked Food
C NOVA 3
PUB STYLE EXTRA CRISPY
McCain
C NOVA 4 Eco-Score A
Poêlée de Légumes et céréales
Carrefour
B NOVA 4
BOWLS CHILI MAC
Amy's
C NOVA 4
Cauliflower Thin Crust Pepperoni Pizza
bettergoods
D NOVA 4
Kip teriyaki
Iglo
D NOVA 3
Protein Bowls Basil Pesto Chicken
Healthy Choice
A NOVA 4