Barcode: 9311493003241
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 21.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 5.1 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated Water, Cane Sugar, Root Beer Brew (Water, Cane Sugar, Molasses, Ginger Root, Sarsaparilla Root, Liquorice Root Extract, Vanilla Bean Extract, Yeast), Colour (E150d), Flavourings, Acids (Malic Acid, Citric Acid), Preservatives (Potassium Sorbate, Sodium Benzoate), Thickeners (Xanthan Gum, Pectin), Antioxidant (Ascorbic Acid), Sweetener (Sucratose)
Additives
e150d
e202
e211
e296
e300
e330
e415
e440
Related Products in Beverages
Frappucino vanille
Starbucks
D NOVA 4
LEMON LIME FLAVORED SODA
7up
E NOVA 4
Karibbean kola
KA
D NOVA 4
Protein shake vanilla flavour
Protein Lab
NOVA 4
Lemon Cheese Cake
Chiefs
Eco-Score D
Gatorade Frost Thirst Quencher Glacier Cherry
Gatorade
C NOVA 4
Malted Chocolate Drink Mix
Ovaltine
NOVA 4
Real Fruit & Barley Apple & Pear
Robinsons
C NOVA 4
Coca-Cola original taste1.75
Coca Cola, Coca-Cola
E NOVA 4
tonic wine
buckfast
NOVA 3
Gatorade Frost Glacier Freeze
Gatorade
C NOVA 4
Oran soda
Terme di Crodo
E NOVA 4