Barcode: 0072392015764
Root Beer Float Instant Pudding
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 363.6 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 90.9 g |
| of which sugars | 72.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.5 g |
| Salt | 3.2 g |
Ingredients
Sugar, food starch modified, whey protein concentrate (milk), contains 2% or less of the following: natural and artificial flavors, salt, aspartame†, calcium sulfate, tetrasodium pyrophosphate, disodium phosphate, mono - and diglycerides, cottonseed oil, sunflower lecithin, acesulfame potassium, red 40, yellow 5, yellow 6, blue 1, propyl gallate, tbhq and citric acid to preserve freshness.
Allergens
milk
Additives
e102
e110
e129
e133
e310
e322
e322i
e339ii
e450
e450iii
e471
e950
Related Products in Desserts
Wink, Frozen Desserts, Iced Latte
Wink Frozen Desserts Llc
A NOVA 4
Icey
C NOVA 4
Pudding
Wise, Wise Company
E NOVA 4
Wink, Frozen Desserts, Cake Batter
Wink Frozen Desserts Llc
A NOVA 4
Wink Frozen Desserts, Frozen Dessert, Vanilla Bean
Wink Frozen Desserts Llc
A NOVA 4
Wink, Frozen Desserts, Choco-Mint
Wink Frozen Desserts Llc
A NOVA 4
Sports Body Quencher Pops
All Sport
C NOVA 4
Pure Gourmet, Sorbet, Strawberry Basil
Pure Gourmet Llc
C NOVA 4
Sofella, Bluerry & Lemon Bread Pudding Mix
American Naturals Company Llc
E NOVA 4
Pure Gourmet, Sorbet, Pina Colada
Pure Gourmet Llc
C NOVA 4
Wink, Frozen Desserts, Cocoa-Dough
Wink Frozen Desserts Llc
A NOVA 4
Body quencher frozen sports bars
All Sport
D NOVA 4