Barcode: 0080868000824
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 158.0 kcal |
| Fat | 8.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.5 g |
| of which sugars | 5.3 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Carrots, potatoes, cooked quinoa (quinoa, water), rutabaga, celery, expeller pressed canola oil, beets, potato flakes, sweet potatoes, dried cranberries (cranberries, sugar, sunflower oil), leeks, salt, parsley, roasted garlic, vegetarian chicken flavor (yeast extract, maltodextrin, salt, cornstarch, natural flavoring, onion powder, lactic acid, sugar), rosemary, black pepper.
Additives
e270
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Frozen Dark Sweet Cherries
Sainsbury's
A NOVA 1
Mackerel Pate
M&S
D NOVA 4
The Original Bagels
New York Bagel Co
C NOVA 3
Rice Noodles
M&S Eat Well
A NOVA 3
Jalapeño jumbo sunflower seeds
David
E NOVA 4
Ranch Jumbo Salted & Roasted Sunflower Seeds
David
D NOVA 4
Frozen blueberries
Sainsbury's
NOVA 1
Pain Soft White Farmhouse
Marks & Spencer
C NOVA 4
Organic Raspberries
Trader Joe's
A NOVA 1
Gelée D'Aloe Vera - 473 ML - Lily of the Desert
Lily Of The Desert
NOVA 4
Pumpkin Pepitas
David
C
Frozen summer fruits
By sainsbury's, Lubs
A NOVA 1