Barcode: 03230794
Root Vegetable Mash
by Tesco
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
germany, united kingdom, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 84.4 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 14.1 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Potato (63%), Carrot (12%), Parsnip (8%), Skimmed Milk, Swede (6%), Butter (Milk), Salt, White Pepper
Allergens
milk
Related Products in Purees
Pure de papas instantáneo
San Remo
C NOVA 4
Purè di patate in fiocchi
Despar, Spar
B NOVA 4
Purè di piselli e cavolfiore
Gusto Pronto
A NOVA 1
Bio hruškovo-švestkové pyré se sušenkami
Nature's promise
A
Pyré jablko banán marakuja a citron
Relax
C NOVA 1
Purè con patate e sedano rapa
Esselunga
B NOVA 3
Puré de papas
Lider
NOVA 4
Ovocná přesnídávka mango
Hello
C NOVA 4
Purè pfanni
Pfanni
A NOVA 4
BIO karotkové pyré
Ovko
A NOVA 1
Puré de merluza con verduras
Auchan
A NOVA 3
Crema de alcachofa
A NOVA 3