Barcode: 0019646400358
Rootbeer Bubble Gum
by Harmons Inc
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 4,380.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1,090.0 g |
| of which sugars | 1,090.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, DEXTROSE, CORN SYRUP, GUM BASE, GUM ARABIC, TAPIOCA DEXTRIN, CONFECTIONERS GLAZE, CARNAUBA WAX, ARTIFICIAL FLAVORS, TRIACETIN TITANIUM DIOXIDE, ARTIFICIAL COLORS (FD&C RED 40, BLUE 1 YELLOW 5, YELLOW 6), CORN STARCH, BHT (TO MAINTAIN FRESHNESS) SOY
Additives
e102
e110
e129
e1400
e171
e321
e414
e903
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Undefined
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4