Barcode: 0723175787636
Roots, black bean hummus
by Roots
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 267.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 23.3 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Black beans, safflower oil, lime juice, tahini, wheat-free tamari, distilled white vinegar, lemon juice, cumin, garlic, jalapeno acacia, celtic sea salt.
Related Products in Condiments
Black bean & jalapeno hummus
C NOVA 4
Marinara pasta sauce
C NOVA 3
Guacamole
Freshness Guaranteed
A NOVA 3
Salsa
Marketside
C NOVA 3
Party size roasted red pepper hummus
C NOVA 4
Guacamole
A NOVA 3
Basil pesto sauce
E NOVA 4
Party size classic hummus
B NOVA 3
Bolognese pasta sauce
C NOVA 4
Alfredo pasta sauce
D NOVA 4
Roasted red pepper hummus
C NOVA 4
Salsa
C NOVA 3