Barcode: 0723175787612
Roots, hot chipotle hummus
by Roots
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 300.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Garbanzo beans, safflower oil, tahini, lemon juice, wheat-free tamari, distilled white vinegar, chipotle peppers, cumin, garlic, black pepper, acacia, celtic sea salt.
Related Products in Condiments
Crème de vinaigre balsamique de Modène à la truffe noire
Villa Modena
NOVA 4
Tomato & Mascarpone Stir Through Pasta Sauce
Gustibus
D NOVA 4
Caponata alla sicilliana
Gustibus, Regusto
C
Sauce arrabbiata
Bio
C
Salsa di pomodoro ciliegino giallo
Gustibus
C NOVA 3
Salsa di pomodoro ciliegino
Gustibus, assaggi di Sicilia
B NOVA 3
Salsa di pomodoro ciliegino siciliano
Selezione Più
C NOVA 3
Basil Pasta Sauce
Gustibus
A NOVA 4
Arrabbiata pasta sauce
Gustibus
B NOVA 4
Sauce mayo cocktail
Recette Artisanal
D NOVA 3
Tomato sauce ricotta
Gustibus
C NOVA 4
Sugo di pomodoro con basilico e cipolla
Gustibus
A NOVA 3