Barcode: 0723175787681
Roots, mango sriracha hummus
by Roots
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 267.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Garbanzo beans, safflower oil, mango, wheat-free tamari, tahini, distilled white vinegar, garlic, lemon juice, lime juice, red chilies, cumin, celtic sea salt, cayenne pepper, ginger, acacia, black pepper.
Related Products in Condiments
Pesto Rosso
Anna's Best
E NOVA 3
Pikant Sauce š Salade Sans Huile
M Classic
E NOVA 4
Crème à la Truffe
Bon Chef,Migros
C NOVA 4
Tomatensauce mit Gemüse
MIGROS BIO
A NOVA 3
Sambal Oelek
CHOP STICK
D NOVA 4
M budget Sauce Zum Braten
M budget
C NOVA 4
Sauce Stroganoff
Bon Chef,Bischofszell,Migros
C NOVA 4
Balsamico Dressing
Anna's Best,Elsa,Migros
D NOVA 4
Coconut curry sauce
Chop stick
D NOVA 4
Sauce curry
Bon Chef
C NOVA 4
Sweet'n'sour sauce
Chop stick
D NOVA 4
Pesto basilico
Anna's best
E NOVA 3