Barcode: 0860971000009
Roots, original hummus
by roots
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
vegetarian
no gmos
vegan
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 200.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Garbanzo beans, safflower oil, tahini, lemon juice, wheat-free tamari, distilled white vinegar, cumin, garlic, black pepper, acacia, celtic sea salt.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
White bread
no name
C
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D