Barcode: 0079200082338
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 344.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 81.2 g |
| of which sugars | 53.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
SUGAR, CORN SYRUP, WHEAT FLOUR, WATER, CITRIC ACID, SORBITOL, MALTODEXTRIN, SODIUM CITRATE, GLYCERIN, MALIC ACID, GELATIN, CONFECTIONER'S GLAZE, FRUIT AND VEGETABLE JUICE, NATURAL FLAVORS, SALT, SPIRULINA EXTRACT, BETA-CAROTENE, TURMERIC EXTRACT.
Additives
e100
e160a
e160ai
e296
e330
e331
e420
e422
e428
Related Products in Snacks
Cheddar cheese, almonds & cranberries snack pack
E NOVA 4
Almonds
C NOVA 3
Snack pack
E NOVA 4
Sweetened dried cranberries, walnuts, almonds, sweetened dried cherries & pistachios omega-3 fruit & nut trail mix, fruit & nut
D NOVA 3
Nut'n but nuts trail mix
D NOVA 3
Almonds whole
C NOVA 1
Sweetened glazed praline pecans
D NOVA 4
Yogurt & Berry Trail Mix
E NOVA 4
Trek & trail mix
E NOVA 4
Honey roasted cashews, honey roasted
E NOVA 4
Yogurt berry rice crisps, yogurt berry
E NOVA 4
Classic trail mix, classic
E NOVA 4