Barcode: 0079200912338
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 352.9 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 86.3 g |
| of which sugars | 51.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Sugar, wheat flour, corn syrup, and less than 2% of water, citric acid, sorbitol, maltodextrin, sodium citrate, glycerin, malic acid, natural flavors, gelatin, salt, vegetable juice color, beta-carotene (color), confectioner's glaze (lac-resin).
Allergens
gelatin
gluten
Additives
e160a
e160ai
e296
e330
e331
e420
e422
e428
Related Products in Snacks
Sticky toffee lava cake, sticky toffee
E NOVA 4
Sea salt popcorn, sea salt
C NOVA 3
Chocolate & salted caramel lava cakes, chocolate & salted caramel
E NOVA 4
Chocolate fudge lava cake, chocolate fudge
E NOVA 4
Rosé Kettle Corn Popcorn
Angie's
D NOVA 4
Chocolate Fudge Lava Cakes
E NOVA 4
Caramel popcorn, peanuts, chocolate chunks, pretzels and cashews sea salt caramel trail mix
Angie's
E NOVA 4
Real butter microwave popcorn
E NOVA 3
Berries and cream flavored kettle corn, berries and cream
E NOVA 4
White cheddar puffs baked corn snack, white cheddar
E NOVA 4
Popcorn
Gary Poppins Llc
E NOVA 4
Chocolate covered popcorn, peanuts, cranberries, almonds and cashews mountain trail mix
E NOVA 4