Barcode: 20996406
Roquefort
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
pdo
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 364.0 kcal |
| Fat | 32.0 g |
| of which saturated | 23.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 19.0 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
lait cru de brebis, sel, ferments lactiques (lait) et d'affinage, présure animale, Penicillium roqueforti
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Milk Full Cream
Coles
C NOVA 1 Eco-Score C
Butter La Motte - Doux
Président
E NOVA 2 Eco-Score E
Rasvaton raejuusto
Milbona
A NOVA 3 Eco-Score C
Burrata
Zanetti
D NOVA 3 Eco-Score C
Buch sainte maure 200g
Unil
D Eco-Score D
Cimory Squeeze Original
Cimory Squeeze Original
C NOVA 3 Eco-Score A
Crème cuisson
Jaouda
D NOVA 1 Eco-Score B
Le Bloc
La vache qui rit
E NOVA 4 Eco-Score D
La Motte Demi-sel Président
Président
E NOVA 2 Eco-Score E
PAYSAN BRETON - Rulo de cabra natural
Paysan Breton
D NOVA 3
Mango Yoghurt
Danone
A NOVA 4 Eco-Score B
PAYSAN BRETON - Rulo de cabra finas hierbas
Paysan Breton
D NOVA 3