Barcode: 5000362000248
Rose Harissa Pesto
by Cypressa
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 203.0 kcal |
| Fat | 20.3 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 3.5 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Sun-dried Tomatoes, Sunflower Oil, Roasted Red Pepper, Rose Harissa Paste (Red Pepper, Sunflower Oil, Chilli Powder, Dried Garlic, Rose Water, Salt, Acidity Regulator (Citric Acid)), Olive Oil, Garlic, Salt, Spirit Vinegar, Rose Petals, Cardamom, Cumin, Coriander, Mint, Black Pepper.
Additives
e330
Related Products in Condiments
Tomato Ketchup
Price Rite
D NOVA 4
Italian Dressing
Price Rite
E
Rich, smooth and creamy style avocado hummus, rich, smooth and creamy style
C NOVA 4
Organic hummus garlic
B NOVA 3
Avocado hummus
Shop Rite
C NOVA 4
Balsamic Vinaigrette Dressing
Price Rite
D NOVA 4
Shoprite original hummus
Shoprite
C NOVA 4
Hummus, roasted red pepper, roasted red pepper
Shop Rite
C NOVA 4
Pricerite, Mediterranean Hummus
Wakefern Food Corporation
A NOVA 4
Red Wine Vinegar
bowl & basket
Traditional pasta sauce
Price Rite
C NOVA 4
Shoprite, hummus, original
Shop Rite
C NOVA 4