Barcode: 0851141006327
Rosemary Sprig Balsamic Dressing
by Beekman 1802
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
entrepreneurs engages
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 533.0 kcal |
| Fat | 56.7 g |
| of which saturated | 8.3 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Soybean oil**, water, balsamic vinegar** (wine vinegar**, concentrated grape must**), dijon mustard** (apple cider vinegar**, water, mustard seed**, salt, spices**), red wine vinegar**, garlic**, sea salt, spices**, apple cider vinegar**, cane sugar**, extra virgin olive oil**, citric acid, xanthan gum, guar gum, sodium alginate.
Additives
e330
e401
e412
e415
Related Products in Condiments
Organic Apple Cinnamon Fruit Sauce Crushers
Trader Joe's
A NOVA 1
Spicy Dynamite Sauce
Trader Joe's
E NOVA 4
Hoisin Sauce
Trader Joe's
NOVA 4
Organic Balsamic Vinegar
Madhava
NOVA 2
Organic Red Wine Vinegar
Madhava
NOVA 2
Sour Cream Dip
Cabot Creamery Cooperative
E NOVA 4
Stuffed Shells With Ricotta In Herb Marinara Sauce
Caesar's Pasta Specialties
C NOVA 4
Beef rub
E NOVA 3
Manicotti
Caesar's Pasta Specialties
C NOVA 4
Oyster Flavored Vegan Sauce
Lucky Foods
E NOVA 4
Iodized Salt
NOVA 2
Pork sausage seasoning
E NOVA 3